Pages

joi, 3 noiembrie 2011

Steaua-Maccabi 4-2

Steaua Bucureşti a învins cu 4-2, pe "Naţional Arena", în meciul de totul sau nimic în Grupa J a Ligii Europa, împotriva grupării israeliene Maccabi Haifa.

Pentru Steaua au marcat, în prima repriză Tatu şi Florin Costea, în timp ce Meshumar şi Katan au punctat pentru oaspeţi. În urmă cu două săptămâni, "roş-albaştrii" au pierdut cu 0-5 în "Ţara Sfântă". Elevii lui Ilie Stan au devenit prima echipă din România care câştigă pe "Naţional Arena".

Steaua a controlat startul meciului, însă oaspeţii au revenit de la 0-2 şi, după ce Florin Costea a fost eliminat stupid, în repriza secundă, păreau favoriţi la victorie. Providenţial a fost Cristi Tănase - anonim pe teren până în minutul 64, când a înscris pentru 3-2. Tot Tănase a dus scorul la 4-2 printr-un şut superb, de la 25 de metri.

În acest moment, Steaua e pe locul trei în Grupa J, însă oamenii lui Ilie Stan sunt la doar un punct de Maccabi, ocupanta locului secund.